Arnavutluk İstanbul Başkonsolosluğu

Arnavutluk Başkonsolosluğu

 Adres: Adnan Saygun Cad. Uydu Sok. Gündeş Apt. No: 4/14 Ulus / İSTANBUL

Telefon:(0212) 613 91 04

 İstanbul Başkonsolosluğuna Nasıl Gidilir?

İstanbul Arnavutluk Başkonsolosluğu, İstanbul İli Beşiktaş ilçesinde bulunan Ulus bölgesinde yer almaktadır. İstanbul Avcılar mevkinden Arnavutluk Başkonsolosluğu'na ulaşmak için Metro ile Zincirlikuyu’ya gelerek; Etiler istikametine giden DT-1 veya DT-2 hat numaralı otobüslerle Adnan Saygun Caddesi üzerinde inerek; Arnavutluk İstanbul Başkonsolosluğu’na ulaşabilirsiniz.   

Arnavutluk Başkonsolosluğu İstanbul, Çalışma Saatleri Ne Zamandır?

İstanbul Arnavutluk Başkonsolosluğu haftaiçi her gün Saat: 09.00-14.00 arasında konsolosluk hizmeti vermektedir

Arnavutluk İstanbul Başkonsulosluğunun Görevleri Nelerdir?

Arnavutluk İstanbul Başkonsolosunun Arnavutluk vatandaşı olması gerekmemektedir. Ya da Arnavutluk’un resmi görevlisi olmak zorunda değildir. Arnavutluk Konsolosluğunun görevlerinden biri, bulunduğu ülke ile aralarında olan ticari faaliyetlerini sorunsuz bir şekilde ilerletmektir. Arnavutluk Konsolosluğu Arnavutluk vizesi için yapılan başvuruları kabul eder inceler ancak son karar Arnavutluk Ankara Büyükelçiliği’ndedir.

İstanbul Arnavutluk Başkonsolosluğu  Görev Bölgesi Neresidir?

Arnavutluk İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşların Arnavutluk vize işlemleri ve Arnavutluk konsolosluk işlemleri ile ilgili hizmet vermektedir.

Arnavutluk İstanbul Başkonsolosluğu Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti arasında imzalanan “Vizenin Karşılıklı olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” ile varılan mutatabakata göre; Türkiye ve Arnavutluk vatandaşları karşılıklı olarak seyahatlerinde, her altı (6) ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren 90 günü aşmamak kaydıyla vize kolaylıklarından yararlanabilecektir.

Arnavutluk İstanbul Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Arnavutluk Devleti’nde 6 ay içerisinde kesintisiz olarak 90 günden daha fazla konaklama gerektiren (eğitim, oturum, çalışma) gibi nedenle seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Arnavutluk Konsolosluğu vize işlemlerine tabi tutulmaktadır. Arnavutluk Devleti’ne uzun süreli kalış gerektiren sebeplerle seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları oturum izni, çalışma izni gibi durumlar için gerekli olan başvuru evraklarını temin ederek Arnavutluk Konsolosluğu’na başvuruda bulunmalıdır.

2021 Arnavutluk İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul Resmi Tatil Günleri Ne Zamandır?

Arnavutluk Konsoloslukları ve Türkiye Temsilcilikleri, Arnavutluk resmi tatillerinin yanı sıra Türkiye resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir. 

Yeni Yıl                                                1 Ocak

Noel                                                     25 Aralık

İşçi Bayramı                                        1 Mayıs

Bağımsızlık Günü                                28 Kasım

Katolik Paskalyası                               Her yıl tarih değişmektedir.

Ortodoks Paskalyası                           Her yıl tarih değişmektedir.

Albania İstanbul Başkonsolosluk Hizmetleri Nelerdir?


Devletlerin, diğer devletlerin büyük ve ticari kentlerine, bulunulan ülkenin mülki amirleri ile temas kurma, vize işlemleri, pasaport yenileme,  temsil edilen ülke vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlarda çözüm üretmek amacıyla kurdukları merkezlere “Konsolosluk” denilir. 

Uluslararası bir hukuk devletinin diğer devletlerde konsolosluk kurmasının mecburi olmadığı ifade edilmektedir. Ancak devletler diğer devletler karşısındaki çıkarlarını ve diğer ülkelerde ikamet eden vatandaşlarının haklarını korumak amacıyla konsolosluk açarlar. Konsoloslukların açılması bulunulan ülke devletinin izni ile mümkün olmaktadır. Aynı zamanda alınan bu izin devletin isteği doğrultusunda kaldırılabilir. 

İstanbul Başkonsolosluğu  Arnavutluk Hizmetleri Nelerdir?

Konsolosluk çalışanları diplomatik temsilci vasfına sahip değildir. Resmi olarak diplomatik görevlere atananlar dışında kalanlara diplomatik ayrıcalık tanınmamaktadır. Ancak görevlerini yerine getirdikleri esnada bürokratik konularda ve adli kovuşturmalarda belli başlı ayrıcalıklara sahip olurlar. Konsolosluk binalarının dokunulmazlıkları vardır. 

Arnavutluk Büyükelçiliği, Arnavutluk Konsolosluğu ve Arnavutluk İstanbul Fahri Konsoloslukları Türkiye’de ikamet eden Arnavutluk vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. Arnavutluk Konsolosluğu aynı zamanda Arnavutluk dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek ile yükümlüdür.

Türkiye’de faaliyet gösteren Arnavutluk Büyükelçiliği, Arnavutluk Başkonsolosluğu ve Arnavutluk Fahri konsoloslukları gibi temsilcilikler bulundukları ilde ve yakın çevrede yer alan illerde ikamet eden Arnavutluk vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütme konusunda yetki sahibidir. Bu nedenle herhangi bir işlem için Arnavutluk Konsolosluğu’na başvuru yapması gereken Türkiye’de yaşayan Arnavutluk vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları işlemlerini, ikamet ettikleri ilde ya da en yakın ilde bulunan Devamı....

Arnavutluk İstanbul Başkonsolosluğu Harita