Arnavutluk Vizesi İşlemlerine İlişkin

Arnavutluk Konsolosluğu ve Arnavutluk Vizesine İlişkin Bilgiler

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti Hükümeti arasında “Vizenin Karşılıklı olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” ile iki ülkenin vatandaşlarına vize muafiyeti hakkı tanınmaktadır. Sözkonusu Anlaşma, Türkiye ve Arnavutluk vatandaşlarının karşılıklı olarak seyahatlerinde, her altı (6) ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren 90 günü aşmamak kaydıyla ülkeye vizesiz girişlerine onay vermektedir. 

Arnavutluk Konsolosluğu, Arnavutluk seyahat planı olan T.C. vatandaşlarının, ülkeye girişlerinde beklenmedik sorunlarla karşılaşmamaları için seyahat belgelerinin (pasaport) geçerlilik süresini önceden kontrol etmeleri konusunda uyarmaktadır. Arnavutluk seyahati dönüş tarihi sonrası en az 6 ay geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Arnavutluk Konsolosluğu, 10 yıldan eski pasaport sahiplerini, seyahate çıkmadan önce pasaportlarını yenilemeleri konusunda uyarmaktadır. Arnavutluk sınır kapısında gümrük görevlilerine beyan edilen pasaportla beraber konaklama ve ulaşım rezervasyon belgeleri ile ülkede kalmayı öngördükleri süreyle orantılı makul miktarda döviz bulundurmaları önemle tavsiye olunur. 

Arnavutluk’ta 90 günün üzerinde kalma planı olan şahısların, seyahat amaçlarına uygun evraklarla Arnavutluk Konsolosluğu’na Uzun Süreli Vize (D tipi Vize) için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.